McDonalds åbner - hvis alt går vel - 5. december. Foto: Kim Haugaard

Kendt burgerrestaurant rykker ind i Lystrup 🍔

Lige nu er der ikke meget andet at se på grunden på Lægårdsvej end gravemaskiner og skurvogne, men inden året er omme, har Lystrup fået en burgerrestaurant mere.

I denne uge kunne McDonalds nemlig melde ud, at de åbner restaurant på grunden mellem Burger King og Jem & Fix.

Og det sker allerede om tre måneder.

Derfor har maskinerne travlt, så Jean Westh, der skal drive restauranten, kan rykke ind med godt 50 medarbejdere.

- Jeg glæder mig helt vildt. Jeg lever for at service gæsterne og gøre mine medarbejdere bedre, siger Jean Westh, der med egne ord "har ketchup i blodet".

Det skal man vist også have, hvis man som han skal drive ikke mindre end syv restauranter.

- Lystrup var en lokation, jeg slet ikke kunne sige nej til. Restauranten kommer til at ligge supergodt med motorvejen på den ene side, så det er nemt at komme hertil, og resten af byen på den anden side, siger han.

Det er dagens første historie.

I nyhedsbrevet runder vi også salget af Hells Angels' rockerborg i Lystrup. For hvem har købt ejendommen? Det har Århus Stiftstidende undersøgt, og jeg kan sige så meget, at persongalleriet bag tæller alt fra konkurskarantæner til en fængselsdom for grov millionsvindel og et familiedrama med en kendt fodboldspiller i centrum.

Vi skal også forbi Arne Flarup, der er blevet kåret som Årets Borger 2023.

Det, og meget mere, kan du læse mere om nedenfor.

Lad os dykke ned i det.

Billede af Emma Ahlgreen Frantz
Billede af skribentens underskrift Emma Ahlgreen Frantz Journalist
Maskinerne er allerede i gang med at grave ud til den nye McDonalds, der får placering på Lægårdsvej i Lystrup. Foto: Kim Haugaard

Rygterne bekræftet: McDonalds åbner ny restaurant ved siden af Burger King i Lystrup

McDonalds åbner senere på året en ny restaurant på Lægårdsvej i Lystrup. Gravemaskinerne er allerede i gang på grunden, og restauranten bliver den syvende for franchisetager Jean Westh.

Den nye restaurant får blandt andet legeland, McCafé og to spor til drive-in. Der er desuden mulighed for levering direkte til bilen, så man kan bestille via telefonen.

McDonalds får placering ved siden af Burger King, men Jean Westh ser ikke naboskabet som en ulempe. Han mener, at konkurrence er sundt for både kunderne og branchen.

Rygterne har svirret i Lystrup den seneste uge, og nu er det officielt: McDonalds åbner en ny restaurant på Lægårdsvej i Lystrup. Gravemaskinerne er allerede i gang på grunden, og planen er, at restauranten skal åbne i starten af december.

Fra december kan trangen til cheeseburgere, nuggets og varme pommes frites stilles et ekstra sted i Lystrup.

Byen får nemlig en McDonalds, der efter planen skal åbne 5. december. Maskinerne er allerede i gang med at grave ud, så man kan opføre bygningen, der skal huse den nye restaurant.

Rygterne har svirret i byen et stykke tid, og de tog til, da der for nylig blev sat hegn op og etableret skurvogne på pladsen ved Jem & Fix på Lægårdsvej.

- Det har taget tid at få de sidste tilladelser på plads, men dem har vi fået nu, siger Jean Westh, der som franchisetager skal drive restauranten.

Det har han en vis erfaring med, for den nye McDonalds bliver hans syvende af slagsen.

- Jeg har ketchup i blodet, så jeg kan slet ikke lade være, siger han grinende.

Han lever for at give gæsterne gode oplevelser og se sine medarbejdere udvikle sig, og med restauranten i Lystrup får han endnu bedre mulighed for det.

- Lystrup er en stor bydel, og restauranten kommer til at ligge godt tæt på både E45 og byen, så det var et rigtig godt match, siger Jean Westh.

Kan stadig lange en cheeseburger over disken

Den nye restaurant får blandt andet legeland og McCafé, og der bliver to spor til drive-in. Der bliver også mulighed for levering direkte til bilen, så man kan bestille via telefonen.

Indretningen bliver lys og moderne, som man har set den i de øvrige McDonalds-restauranter, der skyder op i landet.

Jean Westh er også franchisetager i McDonald's ved Purhus, og han har ladet sig inspirere af indretningen, som vil gå igen i restauranten i Lystrup. Arkivfoto: Annelene Petersen

Når bygningen står færdig, og Jean Westh kan rykke ind med sine medarbejdere skal der fart på, så man kan blive klar til at tage mod gæsterne 5. december.

Til en start forestiller Jean Westh, at der skal ansættes 50 medarbejdere. Nogle på deltid og andre på fuldtid.

- Jeg tager også nogle af mine erfarne folk fra de andre restauranter med mig, så de kan hjælpe med at lære de nye op, siger Jean Westh.

Jean Westh ved åbningen af McDonalds i Grenaa i 2012. Arkivfoto: Søren Andersen

Selv kommer han også til at være i restauranten. Til en start måske lidt oftere, men det er vigtigt for Jean Westh at være til stede i restauranterne ugentligt.

- Selvom jeg snart driver syv restauranter, så er jeg aldrig længere væk, end jeg kan lange en cheeseburger over disken eller tørre et bord af, siger Jean Westh, der også giver en stor del af rosen videre til netop medarbejderne:

- Jeg har nogle rigtig gode medarbejdere ansat, og de er gode til at tage over, når jeg ikke er der. Jeg kunne ikke gøre det uden dem, og det er deres fortjeneste, at det går godt.

Sundt med konkurrence

Den nye McDonalds får placering ved siden af Burger King, men det ser Jean Westh ikke som en ulempe.

Måske nærmere tværtimod.

- Det er sundt med konkurrence for både kunderne og branchen. Jeg tror, at begge kæder får ekstra tiltrækningskraft på grund af naboskabet, siger han.

Den nye McDonalds får placering på den tomme grund i forgrunden nederst til venstre. Tæt på ligger blandt andet en Jem & Fix og en Burger King. Foto: Kim Haugaard

Jean Westh peger også på, at man før har set fastfood-kæder placere sig ved siden af hinanden.

- I Tilst ved Aarhus ligger KFC, Burger King og Mcdonalds nærmest side om side, og i Svenstrup tæt på Aalborg ser vi også både Burger King og McDonalds have placering tæt ved hinanden, siger Jean Westh og fortsætter:

- Jeg tænker, at det kan være med til at trække kunderne til, og at vi hver især kommer til at gavne hinanden.

Selv har Jean Westh en fortid som distributionschef hos Post Danmark, men han har været franchisetager i McDonalds siden 2012.


Historien om de nye ejere af Hell's Angels' gamle rockerborg i Lystrup gemmer på alt fra en kendt tidligere fodboldspiller, der har repræsenteret det danske A-landshold, til konkurskarantæner og en fængselsdom for millionsvindel. Foto: Martin Dam Kristensen / Murad Sezer / Kim Haugaard / Ritzau Scanpix

Millionsvindel, fængselsdom og en landsholdsspiller: Her er historien om rockerborgens nye ejere

Hell's Angels' ejendom i Lystrup er solgt til nye ejere med en bemærkelsesværdig baggrund, der inkluderer konkurskarantæner, en fængselsdom for grov millionsvindel, og et familiedrama med en kendt fodboldspiller involveret.

Hell's Angels' rockerborg i Lystrup er solgt. Men de nye ejere af ejendommen gemmer ligesom forgængerne på en spektakulær historie med et persongalleri, der tæller alt fra konkurskarantæner til en fængselsdom for grov millionsvindel og et familiedrama med en kendt fodboldspiller i centrum.

Hell's Angels-rockerborgen i Lystrup er så godt som solgt til udlejeren af erhvervsejendomme A-Portal.dk ApS, der køber klubhuset for 4,9 millioner kroner.

Det betyder, at HA-rockerne smutter efter knap 10 år i Lystrup med en profit på cirka 3,7 millioner kroner.

Men hvem er de nye ejere - og hvad vil de egentlig med den gamle rockerborg, som siden september sidste år har været underlagt et politiudstedt opholdsforbud grundet den verserende og voldelige konflikt mellem Hell's Angels og Loyal to Familia?

Århus Stiftstidende har forsøgt at række ud til både den nuværende ejer, Erik Brockdorff Schmidt, samt en række tidligere ejere af virksomheden, der tjener penge på at eje og udleje erhvervsejendomme.

Størstedelen har ikke været til at få fat på, mens en enkelt ikke har ønsket at være med. Men der skal heller ikke mere end et enkelt opslag i CVR-registret til, før historien om konkurskarantæner og svindel i millionklassen nærmest fortæller sig selv.

Men du skal holde tungen lige i munden, når du læser med her.

Stråmænd, storsvindlere og et netværk af boligspekulanter

A-Portal.dk Aps er stiftet i 2018 af det i dag konkursramte Unicon Holding Aps (senere Nordrion II Aps red.), som udover at have haft den dømte finanskrisespekulant Kenneth Schwartz Thomsen siddende i direktørstolen har været ejet af Hellerup-revisoren Erik Friedlænder.

Og allerede her bliver det interessant.

For tilbage i 2020 blev han idømt konkurskarantæne på grund af groft uforsvarlig forretningsførelse i et af Nordrions søsterselskaber, som endte med at gå konkurs med en gæld i millionklassen til det offentlige.

Kenneth Schwartz Thomsen var med sine lån for godt 900 millioner kroner den største kunde i Roskilde Bank inden finanskrisen og medvirkende til bankens sammenbrud. Han skulle have været del af et uformelt netværk, der hev lån ud af bankerne ved at købe og sælge ejendomme til hinanden for kunstigt høje priser. Foto: Jeppe Carlsen / Ritzau Scanpix

Friedlænder påstod dog senere i et skriftligt svar til Berlingske, at han reelt bare var en slags stråmand, og at det i stedet var førnævnte Kenneth Schwartz Thomsen, der reelt stod for handlerne.

- Hvis jeg skal kritiseres for noget, må det være, at jeg ikke har haft nok kontrol og indsigt i ejendomsselskaberne, lød det fra Erik Friedlænder, der også understregede, at han fortrød tilliden til Kenneth Schwartz Thomsen.

Kenneth Schwartz Thomsen svarede aldrig selv på kritikken, men Berlingskes dækning viste, at de to mænd var blandt hovedpersonerne i et netværk af ejendomsspekulanter.

Netværket blev kritiseret for at handle med hinanden til kunstigt høje priser og efterlod sig et spor af vrede lejere og mindre virksomheder, der havde slået sig økonomisk på at leje sig ind i netværkets boliger, som endda i flere tilfælde blev forbudt at opholde sig i på grund af sundhedsfare.

Fodboldspiller i familiedrama om svindel i millionklassen

Nå, tilbage på sporet af selskabet, A-Portal.dk ApS, der nu har købt rockerborgen i Lystrup.

Erik Friedlænder sidder nemlig kun på selskabet kort tid, før den den i dag pensionerede fodboldspiller Kevin Conboy, der særligt er kendt som klubikon i Esbjerg FB og nåede en enkelt A-landsholdskamp, overtager i september 2018.

I hvert fald for en kort stund. Blot en måned senere skifter virksomheden nemlig igen hænder. Denne gang til Conboys i dag eks-svoger, Dion Brockdorff. Og dén relation gemmer på lidt af en historie.

Dion Brockdorff endte i 2019 som hovedperson i et Operation X-afsnit, der satte fokus på, hvordan reglerne om konkurskarantæne ikke er stramme nok, når en karantæne-idømt svindler som Brockdorff kunne fortsætte med at svindle og drive virksomhed via stråmænd. Foto: Martin Dam Kristensen / Ritzau Scanpix

Her blev der nemlig i samme periode lavet en lignende 'finte' i et andet selskab, DKadministration Aps, hvor Kevin Conboy på papiret erstattede svogeren Dion Brockdorff, fordi sidstnævnte var idømt en konkurskarantæne.

Og i 2019 ramlede det hele så for fodboldspilleren, da man i blandt andet Avisen Danmark kunne læse overskriften 'kendt fodboldspiller involveret i svindelsag'.

Kevin Conboy, der reelt blot skulle have været indsat af svogeren som stråmand uden fodboldspillerens viden herom, endte derfor med at slippe for nogen form for straf i sagen, fordi kurator i konkursboet endte med at vurdere, at fodboldspilleren havde handlet i god tro.

Eks-svogeren Dion Brockdorff slap dog ikke så let og blev i stedet ved Retten i Odense idømt 2 år og seks måneders fængsel for alt fra underslæb til dokumentfalsk og bedrageri af særlig grov beskaffenhed, da Retten i Odense fandt det bevist, at han have misbrugt sin eks-svogers navn og tillid til at føre en række fynske boligforeninger samt Stavtrup Vandværk ved Aarhus bag lyset og snydt dem for knap fem millioner kroner.

Mystisk og tavs ny ejer

Som du nok kan gætte, var A-Portal.dk Aps ikke på den i dag 47-årige Dion Brockdorffs hænder længe, efter han jo som nævnt rendte ind i en konkurskarantæne tilbage i 2018.

I en måneds tid var det derfor en gammel kending i form af Erik Friedlænder, der overtog selskabet, før den nuværende ejer, 64-årige Erik Brockdorff Schmidt fra Fredericia, trådte ind i billedet.

Sidstnævnte havde ingen erfaring med virksomhedsledelse, før han 3. januar 2019 indtrådte som direktør og ejer af A-Portal.dk ApS samt tre andre selskaber med relation til det brogede persongalleri bestående af spekulanter, dømte svindlere og tidligere A-landsholdsspillere, som vi netop har gennemgået.

Salget af HA'ernes klubhus på Marøgelvej 5 i Lystrup, som siden september sidste år har været ramt af et opholdsforbud grundet en verserende bandekonflikt, var ifølge Tinglysningen betinget af, at de nye ejere havde fået overført pengene inden 17. juli. Foto: Kim Haugaard

Det har ikke været muligt at få fat på A-Potal.dk Aps' ejer Erik Brockdorff Schmidt i forbindelse med artiklen her.

Vi ville blandt andet gerne have hørt ham, hvad hans relation til Dion Brockdorff er, og hvorfor han overtog selskabet fra ham tilbage i begyndelsen af 2019, kort tid efter at Dion Brockdorff var blevet idømt en konkurskarantæne.

Vi ville selvfølgelig også gerne have hørt ham nærmere ind til tankerne bag købet af rockerborgen, hvad han har af planer for ejendommen, og hvad han har gjort sig af tanker om, at handlen ender med at berige en rockerklub.

Det har heller ikke været muligt at træffe Dion Brockdorff, mens Kevin Conboy ikke har ønsket at medvirke.

Århus Stiftstidende har til gengæld talt med Erik Friedlænder, der ikke ønsker at gå i for mange detaljer til citat, men gerne vil understrege, at han 'ikke har haft noget at gøre med selskabet siden januar 2019'.

Arne Flarup er årets borger. Privatfoto

Vinderen er fundet: Arne Flarup er årets borger

Arne Flarup er kåret som Årets Borger 2024 i Lystrup-Elsted-Elev-Nye området. Han hædres for sin frivillige indsats i foreninger og for at øge kendskabet til lokalområdet. Fællesrådet fremhæver blandt andet hans engagement i bestyrelsesarbejde, kommunikation og deling af billeder fra området i den lokale facebookgruppe.

Årets borger er Arne Flarup, der hædres for sin indsat med at øge kendskabet til området. Det sker både gennem hans indsats som frivillig i foreningssammenhænge, men også fordi han på mange andre måder gør en positiv forskel i lokalsamfundet, lyder det fra Lystrup-Elsted-Elev-Nye Fællesråd.

For 18. gang har Lystrup-Elsted-Elev-Nye Fællesråd taget initiativ til at hædre en person, der har gjort en særlig indsats i Lystrup og omegn, og i år er den person Arne Flarup.

Det skriver fællesrådet i en pressemeddelelse.

- Når hæderen i år går til Arne Flarup, sker det på baggrund af hans indsats som frivillig og kyndig bidragyder i en foreningssammenhænge og en lang række andre sammenhænge i lokalsamfundet, hvor han gør og har gjort en positiv forskel, skriver fællesrådet i pressemeddelelsen.

Arne Flarup er uddannet fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, og ifølge fællesrådet er det derfor ikke overraskende, at han ofte yder en indsats i forbindelse med foreningens kommunikation til medlemmer og offentligheden om foreningens aktiviteter.

- Men Arne Flarup tager også del i bestyrelsesarbejde og selvsagt yder han fysisk bistand ved events og praktiske arrangementer, skriver fællesrådet.

Flittig fotograf

Arne Flarup har i mange år været en fast støtte i det husråd, der siden 1980 har drevet det kommunalt ejede, men privatdrevne Elsted-Lystrup Beboerhus. Han har også været en aktiv medspiller i Lystrup Idrætsforenings hovedbestyrelse blandt andet som sekretær.

Der kan desuden nævnes en lang række andre foreninger, Arne Flarup har været involveret i, blandt andet har han haft redaktionsansvaret for LIF-Nyt.

Arne Flarup er en flittig fotograf, og han fremhæves også for at dele billederne i den lokale facebookgruppe "8520 Lystrup".

- Arne Flarup tager nogle fantastiske billeder af stort og småt i vores lokalområde. Han er dermed til at gøre os åbne for detaljerne i vores omgivelser og øge kendskabet og interessen for vores liv og natur i hele Lystrup-området, skriver fællesrådet og fortsætter:

- Arne Flarup yder således – uden ”de store armsving” - en anerkendelsesværdig og frivillig indsats, der øger kvaliteten af vores lokalområde.

Tidligere kåringer af Årets Borger og Årets Lokation

2023: Momentet (svømme- og aktivitetscenter), Årets Lokalitet

2022: Lauge Dehn, Årets Borger

2021: Renseværket i Nye, Årets Lokalitet

2020: Kitty Mogensen, Årets Borger

2019: Officelab Kirstinelund, Årets Lokalitet

2018: Camilla Jørgensen, Årets Borger

2017: Elev Sognehus, Årets Lokalitet

2016: Birthe Ammitsbøll, Årets Borger

2015: Lystrup Idrætsanlæg, Årets Lokalitet

2014: Arne Pedersen, Årets Borger

2013: Legepladsen Søndergård ("Byggeren"), Årets Lokalitet

2012: Carl Erik Vase, Årets Borger

2011: Æblehaven, Årets Lokalitet

2010: Erling Korreborg, Årets Borger

2009: Engsøen, Årets Lokalitet

2008: Gerda og Børge Mikkelsen, Årets Borger

2007: Elsted Kirkegård, Årets Lokalitet

2006: Palle Ørum Hansen, Årets Borger

2005: Elsted Lystrup Beboerhus, Årets Lokalitet

2004: Aase Nielsen, Årets Borger

2003: Lystrup Bibliotek, Årets Lokalitet

2002: John Overgaard, Årets Borger

2001: Skårupgaard, Årets Lokalitet

2000: Christian S. Matthiesen, Årets Borger

2000: Elstedhøj, Årets Lokalitet

1999: Elvin Jørgensen, Årets Borger

1999: Millarcos kontorbygning, Årets Lokalitet

1998: Karna Staahl Jensen, Årets Borger

1998: Ungdomsprojektet “Tunnel i farver”, Årets Lokalitet

1997: Palle Rasmussen, Årets Borger

1996: Karen Breumsø, Årets Borger

1996: Det grønne område foran Lystrup kirke, Årets Lokalitet

1995: Gunnar Overvad, Årets Borger

Kilde: 8520.dk

Kåringen af Arne Flarup som Årets Borger 2024 markeres med en reception fredag 13. september klokken 15 i caféen i Elsted-Lystrup Beboerhus.

Lystrup-Elsted-Elev-Nye Fællesråd har i en lang årrække haft tradition for at kåre Årets Borger og Årets Lokalitet i 8520-området. Det sker i henholdsvis lige og ulige år.

I 2023 blev svømmecenteret Momentet kåret som Årets Lokalitet. Året før var det Lauge Dehn, der blev kåret som ”Årets borger” for hans indsats for Lystrup Idrætscenter.

I år kommer der også til at være en workshop med graffiti. Foto: Jens Kjær Pallesen, Elev-Nye Borgerforening

Festival vender igen tilbage: Skal forbinde Elev og Nye

Åben By Festival vender tilbage til Elev og Nye for sjette år i træk. Formålet er at forbinde de to byer og vise lokalområdets tilbud. Der vil blandt andet være graffiti-workshop, drop in-dåb og vielse, samt et høstmarked med lokale håndværksprodukter som keramik, strik og syltning. Håbet er, at festivalen også kan fremme fællesskab og trivsel mellem Elev og Nye.

For sjette gang i træk løber Åben By Festival af stablen i Elev og Nye. Denne gang foregår festivalen 20. til 22. september, og formålet er som altid at forbinde Nye og Elev, og gøre opmærksom på, hvad lokalområdet har at byde på.

Elev og Nye skal forbindes.

Det var tanken, da en række lokale kræfter for flere år siden satte sig sammen og blev enige om, at de to byer måtte have en festival.

Som sognepræst i Elev og Nye er Lene Dahl-Hansen en af de lokale kræfter. Hun og det lokale menighedsråd står bag festivalen, men private og blandt andet Elev-Nye Borgerforening er også med til at lave forskellige arrangementer under festivalen.

- For os giver det rigtig god mening at styrke sammenhængskraften mellem Elev og Nye, og skabe et samlet fællesskab. Vi skal ikke nødvendigvis være to adskilte bydele, og her har vi noget at være fælles om, siger hun.

I år vender festivalen igen tilbage i slutningen af september.

Der bliver mulighed for drop in-dåb og vielse som et af de mange arrangementer, men ifølge Lene Dahl-Hansen fylder kirken kun en lille del af det samlede program.

- Vi har blandt andet en høstgudstjeneste, men det er ikke kirken som kirke, der er i fokus. Det er fællesskabet, siger hun.

At komme hinanden ved

Programmet byder også på blandt andet graffitiworkshop, drop in-dåb og vielse, børnecirkus, vejfodbold samt et høstmarked, som er arrangeret af Elev-Nye Borgerforening.

På høstmarkedet udstiller og sælger forskellige folk fra Elev og Nye ting, de har lavet med hænderne. Det kan være alt fra keramik til strik eller malede værker og smykker, men også ting til køkkenet som sylt eller marmelade.

- Markedet laver vi for at opdyrke det kreative håndværk i lokalområdet og for at lave et samlingspunkt, hvor mennesker mødes og kommer hinanden ved, siger Jens Kjær Pallesen fra Elev-Nye Borgerforening.

Til Håndens Høstmarked finder du blandt andet lækre syltninger, hjemmelavet strik eller unikke kreative værker. Foto: Jens Kjær Pallesen, Elev-Nye Borgerforening

For Elev-Nye Borgerforening er det også vigtigt at deltage i Åben By Festival.

- I borgerforeningen arbejder vi også for, at Elev og Nye ikke bliver fremmedgjort for hinanden, da vi tror på, at trivsel kommer fra at kende lidt til hinanden. Der synes vi, at festivalen er en perfekt katalysator for dette, siger Jens Kjær Pallesen fra Elev-Nye Borgerforening.

Her er programmet for Åben By Festival 2024. Illustration: Åben By Festival

Både Jens Kjær Pallesen og sognepræst Lene Dahl-Hansen oplever, at opbakningen til festivalen er stor.

- Der plejer at komme ret mange, måske ikke til alle arrangementer, men folk kommer til det, de nu synes. Den opbakning er vi rigtig glade for, siger Lene Dahl-Hansen.

Festivalen finder i år sted 20., 21. og 22. september, og du kan finde mere information på facebooksiden "Åben By Festival".

Kort nyt: Vikingeskat fundet i Elsted, idrætscenter modtager donation, og skole fejrede fødselsdag

Her får du ugens nyhedsoverblik fra Lystrup og omegn.

En sølvskat fra vikingetiden er fundet ved Elsted, og Lystrup Idrætscenter har modtaget en donation på 100.000 kroner til indretning af den nye café.

Det er to af nyhederne i ugens korte nyhedsoverblik.

Lad os dykke ned i det.

Sølvskat fra vikingetiden fundet ved Elsted

Arkæologistuderende Gustav Bruunsgaard med sin metaldetektor nær det sted, armringene blev fundet. Foto: Poul Madsen, Moesgaard Museum

En ung arkæologistuderende fra Aarhus Universitet har fundet en spektakulær sølvskat fra vikingetiden ved Elsted.

Det skriver Moesgaard Museum i en pressemeddelelse. 

Det er den 22-årige Gustav Bruunsgaard, der i foråret havde taget en metaldetektor med til Elsted. Pludselig bippede den højt, og Gustav trak en lille medbragt spade og gravede en armring i sølv frem. 

Få dage efter kom han tilbage til fundstedet og fandt yderligere seks armringe. Sølvskatten er nu blevet vurderet af danske og internationale eksperter, som konkluderer, at den stammer fra vikingetiden.

Dengang var sølv en værdimåler. De i alt syv armringe, som Gustav Bruunsgaard har fundet, har en samlet vægt på mere end et halvt kilo. 

Ringene er fundet på en mark ved Elsted, hvor der tidligere er fundet spor efter bebyggelse fra vikingetiden. Foto: Poul Madsen, Moesgaard Museum

Armringe som disse var tilpasset et fælles vægtsystem, så man let kunne se de enkelte ringes værdi. Det fungerede som et betalings- og transaktionsmiddel, ligesom de demonstrerede ejerens økonomiske formåen.

Arkæologiske eksperter vurderer, at ringene repræsenterer en betydelig værdi. De er dateret til 800-årene, det vil sige den tidlige vikingetid kort tid efter grundlæggelsen af vikingetidens Aarhus – Aros. Ringene menes at være produceret i Sydskandinavien, formentlig Danmark.

Den ene oprullede ring er af en type, der oprindeligt kom fra Rusland eller Ukraine, som siden er blevet efterlignet i Norden. De tre båndformede, stemplede ringe er af en sydskandinavisk type, der gav inspiration til armringe i Irland, hvor de blev meget almindelige. De tre glatte armringe er sjældne, men kendes fra Skandinavien og England.

- Elstedgårdskatten er et fantastisk interessant fund fra vikingetiden, som forbinder Aarhus med Rusland og Ukraine i øst og de britiske øer i vest. På den måde understreger fundet, hvordan Aarhus var et centralt knudepunkt i vikingernes verden, som gik helt fra Nordatlanten til Asien, siger Kasper H. Andersen, ph.d. og historiker på Moesgaard Museum, i pressemeddelelsen. 

Er man nysgerrig, er sølvskatten i øjeblikket udstillet på Moesgaard Museum.

Senere vil den blive overdraget til Nationalmuseet. 

Lystrup Idrætscenter modtager 100.000 kroner til indretning af ny café

Her overrækker Jens-Erik Høgholm, repræsentant for Sparekassen Danmark Fonden Himmerland, det synlige bevis på donationen til formand Lauge Dehn. Foto: Arne Flarup

I sidste uge kunne Lystrup og omegn tage udvidelsen af Lystrup Idrætscenter i brug med den officielle indvielse.

Torsdag kunne Karin Salling, næstformand i Salling Fondene, og Rabih Azad-Ahmad (R), rådmand for Kultur og Borgerservice, nemlig klippe snoren til Lystrup Idrætscenter, der har fået hele 2.500 kvadratmeter mere at boltre sig på.

I forbindelse med udvidelsen af idrætscenteret, er der også blevet plads til en ny café.

På indvielsesdagen kunne Sparekassen Danmark Fonden Himmerland overrække en donation på 100.000 kroner som tilskud til indretning af den nye cafe.

- Cafeen vil være et godt fremtidigt mødested både for de mange idrætsudøvere samt borgere i Lystrup, lyder det i forbindelse med donationen.

Lystrup Skole fejrede 50 års fødselsdag

Eleverne var samlet til fejring af skolens fødselsdag. Foto: Lystrup Skole

Lystrup Skole kan i år fejre 50 års fødselsdag, og det blev markeret torsdag 22. august. Her var børnene samlet i skolegården til taler og fødselsdagskage, inden de dannede ring om skolen for at ønske tillykke.

Skoleleder Katja Uth holdt tale, og det samme gjorde Thomas Medom (SF), rådmand for børn og unge.

Senere på dagen var der forskellige arrangementer for både nuværende og tidligere elever og personale.

Forud for fødselsdagen besøgte LystrupLIV Lystrup Skole til en snak om datidens og nutidens skole.

Du kan læse (eller genlæse) den artikel her.

Går udflugten til midtbyen? Nyt madmekka åbnet i Aarhus

Du kan komme ind i det nye Banken Foodhall fra to steder. Her er det indgangen fra Clemensbro. Foto: Kasper Kudsk Baymler

Banken Foodhall har slået dørene op i Danske Banks gamle lokaler i Kannikegade i midtbyen.

Århus Stiftstidende har været en tur indenfor i den gamle bygning, der er blevet nænsomt istandsat.

Undervejs er der bevaret flere af de gamle elementer i det store lokale, der kan rumme op til 350 gæster.

- Det her er et forsøg på at give bylivet noget andet end butikker, for detailområdet har det rigtig svært. I bylivet er der generelt brug for nye angrebsvinkler. Her i Banken kommer det til at handle om mad, drikke og oplevelser, og vi vil kunne noget andet end bare at servicere et måltid, siger Peter Hildebrandt, som har skabt det nye madmekka i byen, til avisen.

Den nye foodhall byder på syv madboder, en ølbar, en vin- og cocktailbar samt en bager med kaffebar.

Du kan komme ind på markedet gennem to indgange: Den ene er ved Kannikegade og den anden ved Strøget ved Skt. Clemens Bro.

Kaffebaren åbner klokken 07, mens resten af stedet åbner klokken 11.