Nyma skal have ny købmand: Derfor sker udskiftningen
Jørn Tækker har besluttet, at tiden er inde til at finde en ny butikschef til Nyma. Forretningen siger farvel til den nuværende købmand, som har drevet butikken siden åbningen i 2020. Stillingen er slået op, og efterfølgeren får en klar opgave.
Den økologiske dagligvarebutik Nyma skal have ny købmand.
Stillingen blev slået op torsdag på sociale medier og ses også på den økologiske forretnings hjemmeside.
LystrupLIV har rakt ud til ejer Jørn Tækker for at høre, hvorfor han siger farvel til den nuværende købmand Carsten Hensberg.
Han har drevet den økologiske dagligvareforretning siden åbningen i 2020.
- Vi har jo startet Nyma sammen med Carsten seks år tilbage, og Carsten har leveret en supergod indsats. Men man kan sammenligne det lidt med at være træner på et fodboldhold, som har haft en lang og god periode, men som pludselig begynder at tabe for mange kampe. Så skal der ske et eller andet. Og det er lidt tilfældet her, mener Jørn Tækker.
Taber for mange penge
De tabte kampe handler om tallene på bundlinjen. Forretningen gav driftsunderskud på 4,5 mio. kr. i 2025, fortæller Tækker, og forklarer, at den havde et underskud i samme størrelse i 2024.
- Det er for meget. Vi har ikke en forventning om, at vi skal tjene penge på Nyma. Det er ikke meningen med butikken. Men underskuddet er for stort, siger Jørn Tækker.
Carsten Hensberg har meget stor andel i, hvordan Nyma er i dag som socialt bindeled i Nye, fastslår han. Men det er altså besluttet, at nye kræfter skal løse opgaven med at nedbringe underskuddet.
- Carsten er min ven. Jeg har kendt Carsten i mange år, så det har selvfølgelig gjort ondt. Men som virksomhedsleder er man bare nødt til at tage nødvendige beslutninger, siger Jørn Tækker.
Skal være stærk på dagligvarer
Efterfølgeren skal være stærk på alt fra nøgletal til dækningsbidrag og tilpasninger i varesortimentet.
- Vi skal finde en, som er "vokset op" i dagligvarebutikker. Det vil være interessant at finde en, som kan hjælpe os med at lave de optimeringer, der er behov for, siger Jørn Tækker.
Det søger Nyma
En købmand/butikschef til videreudvikling af butikken.
Ansvarsområderne tæller bl.a. daglig ledelse af butik, cafe og køkken, personaleansvar, planlægning og optimering af drift, sikring af kundeservice, alt fra lagerstyring til prissætning, overvågning og rapportering af salgstal, budget og mål.
Profilen: en med erfaring med detailhandel og ledelse - gerne fra dagligvarebutiker. En der brænder for mad, økologi, værtskab og kvalitet, service. Som er en tydelig og empatisk leder og kreativ med fokus på salg, udvikling og forbedering.
Stillingen er slået op med tiltrædelse snarest muligt. Carsten Hensberg fortsætter til februar.
Andre medarbejdere i ledergruppen vil sørge for driften, indtil den rette kandidat er fundet og tiltrådt.
Billigere varer får plads
Og retningen for Nyma fremadrettet?
Den skal fortsat være et sted, hvor man mødes eller nyder en stille stund. Den skal stadig være økologisk. Men den skal have flere varer, som alle har råd til. Så børnefamilier kan finde havregryn til 15 kr. og ikke kun til 30 kr.
- Nyma har tidligere kørt med produktsortiment i den dyre ende. Men de var så også af den gode kvalitet. Det har hele tiden været tænkt, at Nyma også skulle have parallelprodukter, der er mere industriproduceret og med billigere priser, men som stadig er økologiske. Det varesortiment starter op 1. februar, siger Jørn Tækker.
Nyma har ikke længere eget brødbageri. Det blev for dyrt, så nu leveres brødet. Men cafe og køkken med produktion af færdigretter fortsætter - og endda med forhøjet styrke, fortæller Jørn Tækker.
Sammen med den kommende købmand vil han sætte et mål for, hvor langt underskuddet skal nedbringes. Torsdag har han allerede fået den første ansøgning til jobbet.
Det har ikke været muligt at få nogle kommentarer fra Carsten Hensberg, som LystrupLIV har forsøgt at kontakte på telefon og mail.