Her er løsningen på skoles store udfordring med lokalemangel: - Jeg blev glædelig overrasket, siger skoleleder
Sidste efterår blev det besluttet, at der skal opsættes pavilloner ved Elev Skole for at løse skolens udfordring med mangel på plads. Nu er skolen lige på nippet til at tage de midlertidige bygninger i brug. Pavillonerne blev leveret i august, og siden har den stået på klargøring. Skoleleder Jens Mathiasen er glad for standarden på de nye faciliteter, der også er blevet vist frem for eleverne, der skal bruge dem.
Elev: På Elev Skole er det snart slut med at bruge gymnastiksal og billedkunstlokale som klasseværelser.
Rammerne på Høvej 10 rækker ganske vist fortsat kun til ni skoleklasser og ikke 12, som skolen tæller i dag.
Men de længe ventede pavilloner med fire ekstra klasseværelser er landet og ventes klar til brug for 4. og 5. årgang fra uge 38 og frem. Op til sommerferien var udsigten, at man måske måtte vente til efter efterårsferien.
Skoleleder Jens Mathiasen glæder sig over de nye faciliteter, der har fået plads på en kommunal matrikel to minutters gang fra skolen.
- Det er store, gode, lyse rum. Der er god akustik og gode lys- og luftforhold. Du kan høre, at ventilationen kører, og vi har grønne arealer lige uden for ved boldbanerne, som vi har fået lov til at bruge i vinterhalvåret. Det bliver ikke meget bedre, siger skolelederen, som viser lokalerne frem for LystrupLIV.
Hvad tænkte du, da du så dem?
- Jeg blev glædelig overrasket, må jeg sige. Jeg havde ikke forventet, de var dårlige, men da jeg oplevede hvordan indeklimaet var, så var det bare dejligt, svarer Jens Mathiasen.
Kun det sidste mangler
August måned gik med montering og installering. Nu mangler møblering og de sidste godkendelser.
- Udearealerne blev de færdige med i sidste uge. Det er myndighedsgodkendelser og brandtilladelse, vi venter på nu. Ibrugtagningstilladelsen skulle komme i næste uge, siger Jens Mathiasen.
Selvom pavillonerne lever op til alle krav, så er de kun en midlertidig løsning, som skal virke, indtil hele skolen kan flytte til ny adresse og en nybygget skole ved Nye i 2026.
Skolebyggeriet er blevet udsat flere gange, og imens er elevtallet på Elev Skole vokset med børn fra Nye. Det har skabt pladsproblemerne.
Har været et pres
Skolen har måttet planlægge hverdagen sådan, at en klasse hele tiden har haft udeundervisning eller brugt et faglokale på overbygningsskolen i Hårup.
Hvordan har det været for jer?
- Det har givet pres. Alle har forsøgt at løse det og bidrage. Men vi har kunnet mærke, at der har været pres på. Lokalområdet har ikke kunnet bruge lokalerne, som det plejer, så det har givet ringe i vandet hele vejen rundt. Derfor er det godt, at det nu går den anden vej, og at vi kan få det til at fungere igen, svarer Jens Mathiasen.
Kan få brug for flere
Hvad siger børn og forældre til de nye lokaler?
- Børnene var nede at se dem i sidste uge. De var meget begejstrede, og det vi har hørt fra forældre er, at de også synes, det er en god løsning. De ærgrer sig lidt over, at børnene ikke slippe for alle busture, men det er fordi, vi ikke har faciliteter til madkundskab og svømning her på stedet, svarer Jens Mathiasen.
De fire pavilloner er nok for nu, men frem mod 2026 kan skolen få brug for yderligere pavilloner.
- Hvis prognoserne passer, så vokser vi til til 15-16 klasser, inden den nye skole er færdig, så vi holder vejret lidt, og ser hvordan det kommer til at gå, siger Jens Mathiasen.